| Manufacturer Part Number: | V10150S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 10A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V10150S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V10150S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V10150S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V10150S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V10150S-E3/4W is new and unused, you can buy V10150S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V10150S-E3/4W.
| TRS24N65D,S1F | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 650V 12A (DC) Through Hole TO-247-3 | TRS24N65D,S1F.pdf | |
| VS-SDD270M16MPBF | MOD DIODE MAP COMPRESSED | VS-SDD270M16MPBF.pdf | |
| HSMS-281C-TR1G | RF Diode Schottky - 1 Pair Series Connection 20V 1A SOT-323 | HSMS-281C-TR1G.pdf | |
| IPI120N10S403AKSA1 | MOSFET N-CH TO262-3 | IPI120N10S403AKSA1.pdf | |
| 23S08E-3DCGI | IC CLK MULT ZD STD DRIVE 16-SOIC | 23S08E-3DCGI.pdf | |
| DM355SZCEA216 | IC DGTL MEDIA PROCESSOR 337NFBGA | DM355SZCEA216.pdf | |
| XC2VP7-6FFG672C | IC FPGA 396 I/O 672FCBGA | XC2VP7-6FFG672C.pdf | |
| ATMEGA164A-MUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATMEGA164A-MUR.pdf | |
| EFM32WG895F128-BGA120 | ARM® Cortex®-M4F Wonder Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH | EFM32WG895F128-BGA120.pdf | |
| EL2045CSZ | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | EL2045CSZ.pdf | |
| IR2153PBF | IC DRIVER HALF BRIDGE OSC 8DIP | IR2153PBF.pdf |