| Manufacturer Part Number: | V10150SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 10A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V10150SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V10150SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V10150SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V10150SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V10150SHM3/4W is new and unused, you can buy V10150SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V10150SHM3/4W.
| VBO54-16NO7 | DIODE BRIDGE 1600V 54A ECO-PAC1 | VBO54-16NO7.pdf | |
| MMBZ5252B | Zener Diode 24V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5252B.pdf | |
| SML4759AHE3/61 | Zener Diode 62V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4759AHE3/61.pdf | |
| BZX84-C8V2/LF1R | Zener Diode 8.2V 250mW ±5% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-C8V2/LF1R.pdf | |
| IRFS3607PBF | MOSFET N-CH 75V 80A D2PAK | IRFS3607PBF.pdf | |
| 8N3Q001LG-0017CDI8 | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 669.3266MHz, 644.5313MHz, 693.483MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0017CDI8.pdf | |
| MAX5525ETC+T | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 12-TQFN (4x4) | MAX5525ETC+T.pdf | |
| CY8C4125PVI-482T | ARM® Cortex®-M0 PSOC® 4 CY8C41xx Microcontroller IC 32-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-SSOP | CY8C4125PVI-482T.pdf | |
| LPC1114LVFHN24/303 | ARM® Cortex®-M0 LPC1100LV Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 24-HVQFN (4x4) | LPC1114LVFHN24/303.pdf | |
| 74AUP2G97GUX | Configurable Multiple Function Configurable 2 Circuit 3 Input 10-XQFN (1.4x1.8) | 74AUP2G97GUX.pdf | |
| 74LCX841MSAX | D-Type Transparent Latch 1 Channel 10:10 IC Tri-State 24-SSOP | 74LCX841MSAX.pdf | |
| BH6173GUL-E2 | Handheld/Mobile Devices PMIC VCSP50L2 | BH6173GUL-E2.pdf | |
| NCP1450ASN19T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 5-TSOP | NCP1450ASN19T1G.pdf | |
| RT7255AGV8 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 1.5A SOT-23-8 | RT7255AGV8.pdf | |
| ADP2118ACPZ-1.0-R7 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1V 1 Output 3A 16-WQFN Exposed Pad, CSP | ADP2118ACPZ-1.0-R7.pdf |