| Manufacturer Part Number: | V10PM12-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 3.9A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V10PM12-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V10PM12-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-009-2015-Rev-0 09/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3.9A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 830mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 400µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V10PM12-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V10PM12-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V10PM12-M3/86A is new and unused, you can buy V10PM12-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V10PM12-M3/86A.
| 84CNQ035SL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 40A Surface Mount PRM2-SL | 84CNQ035SL.pdf | |
| FYAF3045DNTU | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 30A Through Hole, Radial SC-94 | FYAF3045DNTU.pdf | |
| B350B-13-F | DIODE SCHOTTKY 50V 3A SMB | B350B-13-F.pdf | |
| S2KA-13-F | DIODE GEN PURP 800V 1.5A SMA | S2KA-13-F.pdf | |
| R6220840HSOO | Diode Standard 800V 400A Chassis Mount DO-200AA, R62 | R6220840HSOO.pdf | |
| SE70PBHM3/87A | Diode Standard 100V 2.9A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) | SE70PBHM3/87A.pdf | |
| EPC2110ENGRT | TRANS GAN 2N-CH 120V BUMPED DIE | EPC2110ENGRT.pdf | |
| 8N4Q001FG-0167CDI8 | Clock Oscillator IC 98MHz, 99MHz, 102MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0167CDI8.pdf | |
| S9S12GN16F1MLCR | 12V1 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | S9S12GN16F1MLCR.pdf | |
| LM3S1937-IQC50-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S1937-IQC50-A2.pdf | |
| 7140SA35JI8 | IC SRAM 8KBIT 35NS 52PLCC | 7140SA35JI8.pdf | |
| S70GL02GP11FAIR22 | IC MEMORY DIE 64SMD | S70GL02GP11FAIR22.pdf | |
| LT3468ES5#TRPBF | Photoflash Capacitor Charger PMIC TSOT-23-5 | LT3468ES5#TRPBF.pdf | |
| X40410V8-CT1 | Supervisor Open Drain, Push-Pull 2 Channel 8-TSSOP | X40410V8-CT1.pdf | |
| TPS62240DRVT | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 300mA 6-WDFN Exposed Pad | TPS62240DRVT.pdf |