| Manufacturer Part Number: | V10PM12-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 120V 3.9A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V10PM12-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V10PM12-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-009-2015-Rev-0 09/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3.9A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 830mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 400µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V10PM12-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V10PM12-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V10PM12-M3/87A is new and unused, you can buy V10PM12-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V10PM12-M3/87A.
| CMR1-02 TR13 | DIODE GEN PURP 200V 1A SMB | CMR1-02 TR13.pdf | |
| 2EZ18D10/TR12 | Zener Diode 18V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ18D10/TR12.pdf | |
| 2SA1706T-AN | TRANS PNP 50V 2A NMP | 2SA1706T-AN.pdf | |
| 8N4QV01KG-0152CDI | VCXO IC 328.125MHz, 322.265625MHz, 125MHz, 265.625MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0152CDI.pdf | |
| AD5141BCPZ10-RL7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C, SPI Interface 16-LFCSP-WQ (3x3) | AD5141BCPZ10-RL7.pdf | |
| EP4CGX50DF27C6 | IC FPGA 310 I/O 672FBGA | EP4CGX50DF27C6.pdf | |
| R5F104LLAFB#50 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F104LLAFB#50.pdf | |
| P89LPC930FDH,129 | 8051 LPC900 Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-TSSOP | P89LPC930FDH,129.pdf | |
| MAX3384ECWN | 2/2 Transceiver Full RS232 18-SOIC | MAX3384ECWN.pdf | |
| LT6011IS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT6011IS8#PBF.pdf | |
| AD8512BR-REEL7 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | AD8512BR-REEL7.pdf | |
| AT24C256N-10SU-2.7 | IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SOIC | AT24C256N-10SU-2.7.pdf | |
| M36W0R5040B5ZAQE | IC FLASH 32MBIT 70NS 88TFBGA | M36W0R5040B5ZAQE.pdf | |
| XC6121D419MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121D419MR-G.pdf | |
| XC6121A732ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121A732ER-G.pdf |