| Manufacturer Part Number: | V10PN50-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 5.3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V10PN50-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V10PN50-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Material Update 30/Jun/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5.3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.5mA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V10PN50-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V10PN50-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V10PN50-M3/87A is new and unused, you can buy V10PN50-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V10PN50-M3/87A.
| FR6B02 | Diode Standard 100V 6A Chassis, Stud Mount DO-4 | FR6B02.pdf | |
| 1N5927AP/TR12 | Zener Diode 12V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5927AP/TR12.pdf | |
| BC850CLT1G | TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 | BC850CLT1G.pdf | |
| FMMT415TC | TRANS NPN 100V 0.5A SOT23-3 | FMMT415TC.pdf | |
| 1574BMLF | IC CLOCK GEN PROGR LASER 16-SOIC | 1574BMLF.pdf | |
| 8N4Q001FG-1128CDI8 | Clock Oscillator IC 25MHz, 33.3333MHz, 62.5MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-1128CDI8.pdf | |
| AD7715ARU-5 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 16-TSSOP | AD7715ARU-5.pdf | |
| ISL22316UFRT10Z | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface 10-TDFN-EP (3x3) | ISL22316UFRT10Z.pdf | |
| HI5960IAZ | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 28-TSSOP | HI5960IAZ.pdf | |
| M2S050TS-1FCS325 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 50K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 325-BGA (11x11) | M2S050TS-1FCS325.pdf | |
| TLV320AIC11IPFB | General Purpose Interface 16 b Serial 48-TQFP (7x7) | TLV320AIC11IPFB.pdf | |
| TLV320AIC23GQER | Stereo Audio Interface 16 b, 20 b, 24 b, 32 b I²C, Serial 80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5) | TLV320AIC23GQER.pdf | |
| SI32177-B-GM | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 42-QFN (5x7) | SI32177-B-GM.pdf | |
| AS7C256A-15TINTR | IC SRAM 256K 32X8 28TSOP | AS7C256A-15TINTR.pdf | |
| IS61LV2568L-10KLI-TR | IC SRAM 2MBIT 10NS 36SOJ | IS61LV2568L-10KLI-TR.pdf |