| Manufacturer Part Number: | V12P10-E3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V12P10-E3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V12P10-E3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V12P10-E3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V12P10-E3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V12P10-E3/86A is new and unused, you can buy V12P10-E3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V12P10-E3/86A.
| SMAJ5944CE3/TR13 | Zener Diode 62V 3W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5944CE3/TR13.pdf | |
| 1N755A_T50R | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N755A_T50R.pdf | |
| PTVA030121EAV1XWSA1 | IC AMP RF LDMOS | PTVA030121EAV1XWSA1.pdf | |
| SQJ412EP-T1_GE3 | MOSFET N-CH 40V 32A PPAK SO-8 | SQJ412EP-T1_GE3.pdf | |
| XC2C384-10FT256I | IC CPLD 384MC 9.2NS 256FBGA | XC2C384-10FT256I.pdf | |
| DSPIC30F2012T-30I/SO | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 12KB (4K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC30F2012T-30I/SO.pdf | |
| R5F52106ADFM#V0 | RX RX200 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F52106ADFM#V0.pdf | |
| MC34901WEFR2 | 1/1 Transceiver CAN 8-SOIC | MC34901WEFR2.pdf | |
| HT19LG-G | Telecom IC Switch 8-SOIC | HT19LG-G.pdf | |
| SC26C92C1N,602 | IC UART DUAL W/FIFO 40-DIP | SC26C92C1N,602.pdf | |
| 74AHCT1G32GW-Q100, | OR Gate IC 1 Channel 5-TSSOP | 74AHCT1G32GW-Q100,.pdf | |
| NB6L72MNR2G | Crosspoint Switch 1 x 2:2 16-QFN (3x3) | NB6L72MNR2G.pdf | |
| IS25WD040-JBLE-TR | IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8SOIC | IS25WD040-JBLE-TR.pdf | |
| TPS22986YFPR | IC SUPPLY SELECTION 16DSBGA | TPS22986YFPR.pdf | |
| U6808B-MFPG3 | Automotive PMIC 8-SO | U6808B-MFPG3.pdf |