| Manufacturer Part Number: | V12P10-E3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V12P10-E3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V12P10-E3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V12P10-E3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V12P10-E3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V12P10-E3/87A is new and unused, you can buy V12P10-E3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V12P10-E3/87A.
| SMBJ5382AE3/TR13 | Zener Diode 140V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5382AE3/TR13.pdf | |
| AON6428L | MOSFET N-CH 30V 11A 8DFN | AON6428L.pdf | |
| APTC80DA15T1G | MOSFET N-CH 800V 28A SP1 | APTC80DA15T1G.pdf | |
| 8N4DV85LC-0044CDI | VCXO IC 125MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0044CDI.pdf | |
| LTC2636HDE-HMI8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2636HDE-HMI8#TRPBF.pdf | |
| XC3S1600E-4FGG400C | IC FPGA 304 I/O 400FBGA | XC3S1600E-4FGG400C.pdf | |
| ATSAM4SA16CA-ANR | ARM® Cortex®-M4 SAM4S Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAM4SA16CA-ANR.pdf | |
| LM3S9D81-IBZ80-A1 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S9D81-IBZ80-A1.pdf | |
| OPA890IDBVRG4 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-6 | OPA890IDBVRG4.pdf | |
| IDT6116LA20TP | IC SRAM 16KBIT 20NS 24DIP | IDT6116LA20TP.pdf | |
| TPS61500PWP | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 3A (Switch) 14-HTSSOP | TPS61500PWP.pdf | |
| LTC4365CTS8#TRMPBF | Overvoltage, Undervoltage Protection PMIC TSOT-23-8 | LTC4365CTS8#TRMPBF.pdf | |
| S-1011B80-M6T1U4 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | S-1011B80-M6T1U4.pdf | |
| NCP1034DR2G | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | NCP1034DR2G.pdf | |
| MC7906CTG | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -6V 1A TO-220AB | MC7906CTG.pdf |