| Manufacturer Part Number: | V12P10HE3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V12P10HE3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V12P10HE3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V12P10HE3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V12P10HE3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V12P10HE3/86A is new and unused, you can buy V12P10HE3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V12P10HE3/86A.
| B634SE-2T | SCR Module 1200V 42.5A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 3) Module | B634SE-2T.pdf | |
| XCV600E-6FG676C | IC FPGA 444 I/O 676FBGA | XCV600E-6FG676C.pdf | |
| PIC18F65J11-I/PT | PIC PIC® 18J Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18F65J11-I/PT.pdf | |
| DS90UB940TNKDTQ1 | 3.36Gbps Deserializer 2 Input 4 Output 64-WQFN (9x9) | DS90UB940TNKDTQ1.pdf | |
| UCC5614PWPTR | SCSI Terminator 9 Terminations 24-HTSSOP | UCC5614PWPTR.pdf | |
| AZ4580MTR-E1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | AZ4580MTR-E1.pdf | |
| SY10E156JZ | Multiplexer 3 x 4:1 28-PLCC (11.5x11.5) | SY10E156JZ.pdf | |
| ICL7665ACPA | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-PDIP | ICL7665ACPA.pdf | |
| XC6108N50AGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108N50AGR-G.pdf | |
| TPS79628KTTT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 1A DDPAK/TO-263-5 | TPS79628KTTT.pdf |