| Manufacturer Part Number: | V12P10HE3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V12P10HE3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V12P10HE3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V12P10HE3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V12P10HE3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V12P10HE3/87A is new and unused, you can buy V12P10HE3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V12P10HE3/87A.
| AK 04V | DIODE SCHOTTKY 40V 1A AXIAL | AK 04V.pdf | |
| HSM140GE3/TR13 | DIODE SCHOTTKY 1A 40V SMBG | HSM140GE3/TR13.pdf | |
| 1N4729PE3/TR12 | Zener Diode 3.6V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4729PE3/TR12.pdf | |
| 1N5375/TR12 | Zener Diode 82V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5375/TR12.pdf | |
| BF840,215 | TRANS NPN 40V 0.025A SOT23 | BF840,215.pdf | |
| A42MX36-1PQ208I | IC FPGA 176 I/O 208QFP | A42MX36-1PQ208I.pdf | |
| STM32F205VGT7TR | ARM® Cortex®-M3 STM32 F2 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F205VGT7TR.pdf | |
| TL082BCDE4 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TL082BCDE4.pdf | |
| TS1874IN | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-DIP | TS1874IN.pdf | |
| TLC3704IDR | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, TTL 14-SOIC | TLC3704IDR.pdf | |
| PI74FCT244CTQE | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-QSOP | PI74FCT244CTQE.pdf | |
| UCC3952PW-2 | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 16-TSSOP | UCC3952PW-2.pdf | |
| UCC2818APWR | PFC IC Average Current 6kHz ~ 220kHz 16-TSSOP | UCC2818APWR.pdf | |
| S-80851CLMC-B7CT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80851CLMC-B7CT2G.pdf | |
| X5163V14I-2.7A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 14-TSSOP | X5163V14I-2.7A.pdf |