| Manufacturer Part Number: | V12P12-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V12P12-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V12P12-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-009-2015-Rev-0 09/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V12P12-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V12P12-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V12P12-M3/87A is new and unused, you can buy V12P12-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V12P12-M3/87A.
| 1N5354B-TP | Zener Diode 17V 5W ±5% Through Hole DO-15 | 1N5354B-TP.pdf | |
| DDZ9684Q-7 | Zener Diode 3.3V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | DDZ9684Q-7.pdf | |
| 1PMT4126/TR7 | Zener Diode 51V 1W ±5% Surface Mount DO-216 | 1PMT4126/TR7.pdf | |
| BZX84C13LT3 | Zener Diode 13V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84C13LT3.pdf | |
| XP0C30100L | TRANS NPN/PNP DARL 50V SMINI5 | XP0C30100L.pdf | |
| 87973DY-SC9LF | IC CLK MULT/ZD BUFFER 52-LQFP | 87973DY-SC9LF.pdf | |
| MPC8360EZUAJDG | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 740-TBGA (37.5x37.5) | MPC8360EZUAJDG.pdf | |
| MC8641TVU1333JC | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 1 Core, 32-Bit 1.333GHz 994-FCCBGA (33x33) | MC8641TVU1333JC.pdf | |
| MP7720DS-LF-Z | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 8-SOIC | MP7720DS-LF-Z.pdf | |
| VCA822IDGST | Variable Gain Amplifier 1 Circuit 10-VSSOP | VCA822IDGST.pdf | |
| BQ24702PW | IC BATTERY CHARGE CTLR 24-TSSOP | BQ24702PW.pdf | |
| S-8243BAEFT-TB-G | Battery Multi-Function Controller IC Lithium-Ion/Polymer 16-TSSOP | S-8243BAEFT-TB-G.pdf | |
| ADM1815-5ARTZ-REEL | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | ADM1815-5ARTZ-REEL.pdf | |
| LT3688IFE#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 2 Output 800mA 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT3688IFE#PBF.pdf |