| Manufacturer Part Number: | V12P8-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 4.3A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V12P8-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V12P8-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4.3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 660mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V12P8-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V12P8-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V12P8-M3/87A is new and unused, you can buy V12P8-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V12P8-M3/87A.
| JAN1N4099UR-1 | Zener Diode 6.8V ±5% Surface Mount DO-213AA | JAN1N4099UR-1.pdf | |
| MM3Z3V9T1 | Zener Diode 3.9V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | MM3Z3V9T1.pdf | |
| BZG05C33TR | Zener Diode 33V 1.25W Surface Mount DO-214AC | BZG05C33TR.pdf | |
| DTA115EUAT106 | TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3 | DTA115EUAT106.pdf | |
| AOT5B60D | IGBT 600V 23A 82.4W Through Hole TO-220 | AOT5B60D.pdf | |
| 8N4Q001LG-0126CDI8 | Clock Oscillator IC 19.2MHz, 38.4MHz, 26MHz, 52MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0126CDI8.pdf | |
| AD2S83IPZ | R/D Converter 10, 12, 14, 16 bit Parallel 44-PLCC (16.57x16.57) | AD2S83IPZ.pdf | |
| LTC1403CMSE#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-MSOP-EP | LTC1403CMSE#PBF.pdf | |
| AD5648ARUZ-2 | 14 Bit Digital to Analog Converter 8 16-TSSOP | AD5648ARUZ-2.pdf | |
| LTC1663-1CS5#TRM | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-5 | LTC1663-1CS5#TRM.pdf | |
| PIC18F26J53-I/ML | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18F26J53-I/ML.pdf | |
| UPD78F8052GB(R)-GAH-AX | 78K/0 78K0/Lx3-M Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) FLASH | UPD78F8052GB(R)-GAH-AX.pdf | |
| XUF232-1024-FB324-I40 | XCore XUF Microcontroller IC 32-Bit 32-Core 4000MIPS 2MB (2M x 8) FLASH 324-FBGA (15x15) | XUF232-1024-FB324-I40.pdf | |
| 74HC4051BQ,115 | 1 Circuit IC Switch 8:1 120 Ohm 16-DHVQFN (2.5x3.5) | 74HC4051BQ,115.pdf | |
| MAX3044ESE+ | 4/0 Driver RS422, RS485 16-SO | MAX3044ESE+.pdf |