| Manufacturer Part Number: | V15PL50-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 6A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V15PL50-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V15PL50-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Material Update 30/Jun/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V15PL50-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V15PL50-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V15PL50-M3/87A is new and unused, you can buy V15PL50-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V15PL50-M3/87A.
| JANTX1N6628US | Diode Standard 660V 1.75A Surface Mount D-5B | JANTX1N6628US.pdf | |
| ALD1102APAL | MOSFET 2P-CH 10.6V 8DIP | ALD1102APAL.pdf | |
| SIHF18N50C-E3 | MOSFET N-CH 500V 18A TO220 | SIHF18N50C-E3.pdf | |
| ADS1211P | 24 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 24-PDIP | ADS1211P.pdf | |
| AGLP030V2-CS289 | IC FPGA 120 I/O 289CSP | AGLP030V2-CS289.pdf | |
| PIC32MX350F256L-V/TL | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 124-VTLA (9x9) | PIC32MX350F256L-V/TL.pdf | |
| MSP430FR5888IPM | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 96KB (96K x 8) FRAM 64-LQFP (10x10) | MSP430FR5888IPM.pdf | |
| OPA349SA/250G4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | OPA349SA/250G4.pdf | |
| S-25C010A0I-J8T1U | IC EEPROM | S-25C010A0I-J8T1U.pdf | |
| S29GL512S11DHAV23 | IC FLASH MEM 512MBIT PAGE 64BGA | S29GL512S11DHAV23.pdf | |
| TPS2456ARHHR | Hot Swap Controller, OR Controller 2 Channel General Purpose 36-VQFN (6x6) | TPS2456ARHHR.pdf | |
| TPS73433DDCR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 250mA 5-SOT | TPS73433DDCR.pdf | |
| LT3668EMSE#PBF | Linear And Switching Voltage Regulator IC 3 Output Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (2) 250kHz ~ 2.2MHz 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LT3668EMSE#PBF.pdf | |
| MAX1881EUG+ | - Converter, TFT LCD Voltage Regulator IC 4 Output 24-TSSOP | MAX1881EUG+.pdf |