| Manufacturer Part Number: | V20100S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9946 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20100S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20100S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | DD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014 New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20100S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20100S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20100S-E3/4W is new and unused, you can buy V20100S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20100S-E3/4W.
| SI1917EDH-T1-E3 | MOSFET 2P-CH 12V 1A SC70-6 | SI1917EDH-T1-E3.pdf | |
| 8N4SV76LC-0164CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0164CDI8.pdf | |
| A1460A-1TQ176I | IC FPGA 151 I/O 176TQFP | A1460A-1TQ176I.pdf | |
| STM32F072VBH6TR | ARM® Cortex®-M0 STM32 F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-UFBGA (7x7) | STM32F072VBH6TR.pdf | |
| PIC18F2510T-I/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F2510T-I/SO.pdf | |
| FCT162827BTPVCTG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 10 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | FCT162827BTPVCTG4.pdf | |
| 93AA66BT-I/MC | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DFN | 93AA66BT-I/MC.pdf | |
| 24VL025T/MNY | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TDFN | 24VL025T/MNY.pdf | |
| BR25L020FVM-WTR | IC EEPROM 2KBIT 5MHZ 8MSOP | BR25L020FVM-WTR.pdf | |
| S25FL256SAGBHIC03 | IC FLASH 256MBIT CMOS SPI 24BGA | S25FL256SAGBHIC03.pdf | |
| AT27C256R-55RI | IC OTP 256KBIT 55NS 28SOIC | AT27C256R-55RI.pdf | |
| CY7C1061AV33-12ZXI | IC SRAM 16MBIT 12NS 54TSOP | CY7C1061AV33-12ZXI.pdf | |
| FAN6961SZ | PFC IC Discontinuous Conduction (DCM) 60kHz 8-SOIC | FAN6961SZ.pdf | |
| XC6124D520MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124D520MR-G.pdf | |
| LM4140ACMX-4.1/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.1% 8mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM4140ACMX-4.1/NOPB.pdf |