| Manufacturer Part Number: | V20100SG-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20100SG-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20100SG-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | DD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014 New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.07V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20100SG-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20100SG-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20100SG-E3/4W is new and unused, you can buy V20100SG-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20100SG-E3/4W.
| VS-6CWQ03FNPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 3.5A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | VS-6CWQ03FNPBF.pdf | |
| FMU-16R | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 5A Through Hole TO-220-3 Full Pack | FMU-16R.pdf | |
| B360A-M3/61T | DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AC | B360A-M3/61T.pdf | |
| PMDPB30XN,115 | MOSFET 2N-CH 20V 4A 6HUSON | PMDPB30XN,115.pdf | |
| R5F104MFAFA#X0 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | R5F104MFAFA#X0.pdf | |
| CY8C29466-24PVXIT | M8C PSOC®1 CY8C29xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-SSOP | CY8C29466-24PVXIT.pdf | |
| MB96F625RBPMC-GSAE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96620 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 160KB (160K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB96F625RBPMC-GSAE1.pdf | |
| R5F36CA6DFA#U0 | M16C/60 M16C™ M16C/60/6C Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | R5F36CA6DFA#U0.pdf | |
| R5F36CAKNFB#30 | M16C/60 M16C™ M16C/60/6C Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | R5F36CAKNFB#30.pdf | |
| SI3216-C-FMR | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 38-QFN (5x7) | SI3216-C-FMR.pdf | |
| DS2143QN/T&R | Telecom IC 44-PLCC (16.59x16.59) | DS2143QN/T&R.pdf | |
| CD4045BPWR | IC COUNTER 21-STAGE 16-TSSOP | CD4045BPWR.pdf | |
| 93C86CT-I/MS | IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8MSOP | 93C86CT-I/MS.pdf | |
| IRS21952STRPBF | IC DRIVER HI/LO SIDE DUAL 16SOIC | IRS21952STRPBF.pdf | |
| LT1129CT#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 3.8 V ~ 30 V 700mA TO-220-5 | LT1129CT#PBF.pdf |