| Manufacturer Part Number: | V20120C-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20120C-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20120C-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Online Catalog | Schottky Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 120V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20120C-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20120C-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20120C-E3/4W is new and unused, you can buy V20120C-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20120C-E3/4W.
| ICS889833AKLF | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 2GHz 16-VFQFN Exposed Pad | ICS889833AKLF.pdf | |
| PL602-21SC | IC CLK BUFFER 100MHZ 8SOIC | PL602-21SC.pdf | |
| 8N3DV85FC-0001CDI8 | VCXO IC 125MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0001CDI8.pdf | |
| 8N3SV76LC-0127CDI | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0127CDI.pdf | |
| ADS1244IDGSTG4 | 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 10-VSSOP | ADS1244IDGSTG4.pdf | |
| TMS320C6748BZCE4 | IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA | TMS320C6748BZCE4.pdf | |
| MB91248ZPFV-GS-127E1 | FR60Lite RISC FR MB91245 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91248ZPFV-GS-127E1.pdf | |
| MB96F336USAPMC-GE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96330 Microcontroller IC 16-Bit 48MHz 288KB (288K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB96F336USAPMC-GE1.pdf | |
| MB90F546GSPQC-GE2 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-PQFP (14x20) | MB90F546GSPQC-GE2.pdf | |
| MAX3078EESA+T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX3078EESA+T.pdf | |
| MAX9719DEUE+ | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 16-TSSOP-EP | MAX9719DEUE+.pdf | |
| OPA188AIDBVT | Zero-Drift Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA188AIDBVT.pdf | |
| LMV822MM | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | LMV822MM.pdf | |
| LTC2914HDHC-2#PBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 16-DFN (5x3) | LTC2914HDHC-2#PBF.pdf | |
| MAX6305UK00D1-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-5 | MAX6305UK00D1-T.pdf |