| Manufacturer Part Number: | V20120C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20120C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20120C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 120V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20120C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20120C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20120C-M3/4W is new and unused, you can buy V20120C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20120C-M3/4W.
| DDZ33DSF-7 | Zener Diode 32.3V 500mW ±3% Surface Mount SOD-323F | DDZ33DSF-7.pdf | |
| ZUMT918TA | RF Transistor NPN 15V 100mA 600MHz 330mW Surface Mount SOT-323 | ZUMT918TA.pdf | |
| DMT3004LPS-13 | MOSFET BVDSS: 31V 40V POWERDI506 | DMT3004LPS-13.pdf | |
| ICS97ULP877AHLFT | IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 52-BGA | ICS97ULP877AHLFT.pdf | |
| AD7248AAP-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PLCC (11.51x11.51) | AD7248AAP-REEL.pdf | |
| LCMXO3L-4300C-5BG400I | IC FPGA 335 I/O 400CABGA | LCMXO3L-4300C-5BG400I.pdf | |
| MK60FX512VLQ12 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K60 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MK60FX512VLQ12.pdf | |
| MT46H32M32LFB5-5 AIT:B TR | IC LPDDR SDRAM 1GBIT VFBGA | MT46H32M32LFB5-5 AIT:B TR.pdf | |
| AT28BV256-20TA | IC EEPROM 256KBIT 200NS 28TSOP | AT28BV256-20TA.pdf | |
| NCP1052ST44T3 | Converter Offline Flyback Topology 44kHz SOT-223 | NCP1052ST44T3.pdf | |
| IR21091STRPBF | IC DRIVER HALF BRIDGE 8SOIC | IR21091STRPBF.pdf | |
| MAX8586ETA+T | IC SW USB 1.2A 8-TDFN | MAX8586ETA+T.pdf | |
| S-8357E30MC-NKPT2G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8357E30MC-NKPT2G.pdf |