| Manufacturer Part Number: | V20120CHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20120CHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20120CHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 8µA @ 90V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20120CHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20120CHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20120CHM3/4W is new and unused, you can buy V20120CHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20120CHM3/4W.
| MCD44-12IO8B | SCR Module 1200V 80A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount TO-240AA | MCD44-12IO8B.pdf | |
| FDD4685 | MOSFET P-CH 40V 8.4A DPAK | FDD4685.pdf | |
| XE164FM48F80LAAKXUMA1 | C166SV2 XE16x Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH PG-LQFP-100-8 | XE164FM48F80LAAKXUMA1.pdf | |
| TSM103WID | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | TSM103WID.pdf | |
| CY74FCT16646TPVC | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | CY74FCT16646TPVC.pdf | |
| IR2184 | IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8-DIP | IR2184.pdf | |
| XC6123C238MG-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123C238MG-G.pdf | |
| UC3845ANG4 | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-PDIP | UC3845ANG4.pdf | |
| TL751M05QKVURQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 750mA TO-252-5 | TL751M05QKVURQ1.pdf | |
| S-1323B35NB-N8UTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 150mA SC-82AB | S-1323B35NB-N8UTFU.pdf |