| Manufacturer Part Number: | V20120SG-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 20A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20120SG-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20120SG-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20120SG-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20120SG-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20120SG-E3/4W is new and unused, you can buy V20120SG-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20120SG-E3/4W.
| S1MB-13 | Diode Standard 1000V (1kV) 1A Surface Mount SMB | S1MB-13.pdf | |
| SZ1SMA5930BT3G | Zener Diode 16V 1.5W ±5% Surface Mount SMA | SZ1SMA5930BT3G.pdf | |
| JANTXV1N4954US | Zener Diode 6.8V 5W ±5% Surface Mount D-5B | JANTXV1N4954US.pdf | |
| PI2PCIE412-DZHEX | IC PCI-E MUX/DEMUX 8:16 42TQFN | PI2PCIE412-DZHEX.pdf | |
| ADV7280KCPZ | Video Interface 10 b I²C, Serial 32-LFCSP-WQ (5x5) | ADV7280KCPZ.pdf | |
| ISD1110P | Voice Record/Playback IC Multiple Message 10 Sec Pushbutton 28-DIP | ISD1110P.pdf | |
| LTC4251BCS6-2#TRMPBF | Hot Swap Controller 1 Channel -48V TSOT-23-6 | LTC4251BCS6-2#TRMPBF.pdf | |
| MAX6363LUT26+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-6 | MAX6363LUT26+T.pdf | |
| ISL88015IH5Z-TK | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | ISL88015IH5Z-TK.pdf | |
| ISL88016IHTZ-TK | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TSOT-23-6 | ISL88016IHTZ-TK.pdf |