| Manufacturer Part Number: | V20120SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 20A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20120SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20120SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.12V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20120SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20120SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20120SHM3/4W is new and unused, you can buy V20120SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20120SHM3/4W.
| SD101CWS-G3-18 | DIODE SCHOTTKY 50V 30MA SOD323 | SD101CWS-G3-18.pdf | |
| 1N4734P/TR12 | Zener Diode 5.6V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4734P/TR12.pdf | |
| 94-2304 | MOSFET N-CH 30V 116A TO-220AB | 94-2304.pdf | |
| AD7678ASTZ | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-LQFP (7x7) | AD7678ASTZ.pdf | |
| XC6SLX9-L1TQG144I | IC FPGA 102 I/O 144TQFP | XC6SLX9-L1TQG144I.pdf | |
| EP1K10FC256-2 | IC FPGA 136 I/O 256FBGA | EP1K10FC256-2.pdf | |
| TLC279CNSG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SO | TLC279CNSG4.pdf | |
| MAX6887OETE+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 6 Channel 16-TQFN (5x5) | MAX6887OETE+.pdf | |
| S-80154BLPF-JFFTFU | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80154BLPF-JFFTFU.pdf | |
| ISL6401CRZ-T | Boost, Flyback Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-QFN (4x4) | ISL6401CRZ-T.pdf | |
| ISL9001AIRFZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA 8-DFN (2x3) | ISL9001AIRFZ-T.pdf |