| Manufacturer Part Number: | V20150SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 20A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20150SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20150SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.43V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20150SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20150SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20150SHM3/4W is new and unused, you can buy V20150SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20150SHM3/4W.
| GBU8A-BP | RECT BRIDGE GPP 8A 50V GBU | GBU8A-BP.pdf | |
| MAZD091G0L | Zener Diode 9.1V 120mW ±6% Surface Mount SSSMini2-F3 | MAZD091G0L.pdf | |
| BUK9535-55,127 | MOSFET N-CH 55V 34A TO220AB | BUK9535-55,127.pdf | |
| PCM4220PFB | ADC, Audio 24 bit 216k PCM Audio Interface 48-TQFP (7x7) | PCM4220PFB.pdf | |
| MAX11125ATI+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 28-TQFN (5x5) | MAX11125ATI+.pdf | |
| X9314WSIT1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9314WSIT1.pdf | |
| PIC18F1220-E/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18F1220-E/ML.pdf | |
| MB90347ASPMC-GS-389E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347ASPMC-GS-389E1.pdf | |
| CD4052BPWRG3 | 2 Circuit IC Switch 4:1 240 Ohm 16-TSSOP | CD4052BPWRG3.pdf | |
| LTC4303IDD#PBF | Buffer, Accelerator 2 Channel 400kHz 8-DFN (3x3) | LTC4303IDD#PBF.pdf | |
| TLC072QDRQ1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLC072QDRQ1.pdf | |
| AS321KTR-E1 | General Purpose Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | AS321KTR-E1.pdf | |
| NL17SZU04DFT2 | Inverter IC 1 Channel SC-70 | NL17SZU04DFT2.pdf | |
| W25Q32JVZPIQ TR | IC FLASH 32MBIT 4KB WSON | W25Q32JVZPIQ TR.pdf | |
| MCP1826-3002E/AT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 1A TO-220-5 | MCP1826-3002E/AT.pdf |