| Manufacturer Part Number: | V20200C-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9547 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20200C-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20200C-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Online Catalog | Schottky Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 200V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20200C-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20200C-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20200C-E3/4W is new and unused, you can buy V20200C-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20200C-E3/4W.
| IDH20G120C5XKSA1 | Diode Silicon Carbide Schottky 1200V (1.2kV) 56A (DC) Through Hole PG-TO220-2-1 | IDH20G120C5XKSA1.pdf | |
| HSMP-386C-BLKG | RF Diode PIN - 1 Pair Series Connection 50V 1A SOT-323 | HSMP-386C-BLKG.pdf | |
| MM3Z5V1ST1 | Zener Diode 5.1V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | MM3Z5V1ST1.pdf | |
| DRA3114E0L | TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 | DRA3114E0L.pdf | |
| ADS5122CZHK | 10 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 8 Pipelined 257-BGA MICROSTAR (16x16) | ADS5122CZHK.pdf | |
| MAX1245ACPP | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-PDIP | MAX1245ACPP.pdf | |
| MC9S12C64CFAER | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MC9S12C64CFAER.pdf | |
| ATSAMS70Q20A-ANT | ARM® Cortex®-M7 SAM S70 Microcontroller IC 32-Bit 300MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | ATSAMS70Q20A-ANT.pdf | |
| MB90020PMT-GS-281 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-281.pdf | |
| PIC16LC620T-04/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 896B (512 x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LC620T-04/SS.pdf | |
| LTC2852MPMS#PBF | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-MSOP | LTC2852MPMS#PBF.pdf | |
| CD74HC174E | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP | CD74HC174E.pdf | |
| CY74FCT157ATDE4 | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | CY74FCT157ATDE4.pdf | |
| MAX15013BASA+ | IC DRIVER MOSFET 8-SOIC | MAX15013BASA+.pdf |