| Manufacturer Part Number: | V20PL50-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 5.5A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V20PL50-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V20PL50-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 590mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V20PL50-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V20PL50-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V20PL50-M3/87A is new and unused, you can buy V20PL50-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V20PL50-M3/87A.
| CGRC503-G | DIODE GEN PURP 200V 5A DO214AB | CGRC503-G.pdf | |
| AZ23B7V5-G3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 7.5V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B7V5-G3-08.pdf | |
| SZMMSZ5242BT3G | Zener Diode 12V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | SZMMSZ5242BT3G.pdf | |
| BDW23TU | TRANS NPN 45V 6A TO-220 | BDW23TU.pdf | |
| 8N3SV76LC-0173CDI | VCXO IC 156.2523MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0173CDI.pdf | |
| PIC16C57CT-20/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SSOP | PIC16C57CT-20/SS.pdf | |
| DSPIC33EP512MC204-E/MV | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 48-UQFN (6x6) | DSPIC33EP512MC204-E/MV.pdf | |
| LM3S9U92-IQC80-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S9U92-IQC80-A2.pdf | |
| TS3DV520ERUAR | IC MUX/DEMUX 42WQFN | TS3DV520ERUAR.pdf | |
| SN74AHCT540NSRE4 | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | SN74AHCT540NSRE4.pdf | |
| FSDM311A | Converter Offline Flyback Topology 67kHz 8-DIP | FSDM311A.pdf | |
| A8436EEJTR-T | Photoflash Capacitor Charger PMIC 10-TDFN/MLP (3x3) | A8436EEJTR-T.pdf | |
| ADM6315-26D4ART-RL | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-143-4 | ADM6315-26D4ART-RL.pdf | |
| LM4431M3X-2.5/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±2% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4431M3X-2.5/NOPB.pdf | |
| LT6660JCDC-5#TRMPBF | Series Voltage Reference IC ±0.4% 20mA 3-WFDFN Exposed Pad | LT6660JCDC-5#TRMPBF.pdf |