| Manufacturer Part Number: | V25PL60-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 5.5A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V25PL60-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V25PL60-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 630mV @ 25A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V25PL60-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V25PL60-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V25PL60-M3/87A is new and unused, you can buy V25PL60-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V25PL60-M3/87A.
| VS-VSKV26/16 | SCR Module Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKV26/16.pdf | |
| PIC32MX550F256LT-50I/PF | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC32MX550F256LT-50I/PF.pdf | |
| C8051F996-GUR | CIP-51 8051 C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-QSOP | C8051F996-GUR.pdf | |
| CS4954-CQZ | Video Encoder IC 48-TQFP (7x7) | CS4954-CQZ.pdf | |
| 74ALVT16260DL,518 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 12:24 IC Tri-State 56-SSOP | 74ALVT16260DL,518.pdf | |
| UCC2807D-2G4 | Converter Offline Boost, Flyback, Forward Topology 1MHz 8-SOIC | UCC2807D-2G4.pdf | |
| MAX15096DGWE+T | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 16-WLP | MAX15096DGWE+T.pdf | |
| LM3525MX-H/NOPB | IC POWER SW USB SGL PORT 8-SOIC | LM3525MX-H/NOPB.pdf | |
| XC6122A444MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A444MR-G.pdf |