| Manufacturer Part Number: | V30100S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 12220 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V30100S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V30100S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 910mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V30100S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V30100S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V30100S-E3/4W is new and unused, you can buy V30100S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V30100S-E3/4W.
| CD214B-F3100 | DIODE GEN PURP 100V 3A SMB | CD214B-F3100.pdf | |
| R5020813LSWA | Diode Standard 800V 125A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) | R5020813LSWA.pdf | |
| BZT52C3V3S-TP | Zener Diode 3.3V 200mW ±6% Surface Mount SOD-323 | BZT52C3V3S-TP.pdf | |
| C157D | SCR Standard Recovery | C157D.pdf | |
| MRF18085ALSR3 | RF Mosfet LDMOS 26V 800mA 1.81GHz ~ 1.88GHz 15dB 85W NI-780S | MRF18085ALSR3.pdf | |
| IDT2308-1DC8 | IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC | IDT2308-1DC8.pdf | |
| 8N3SV75KC-0170CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0170CDI8.pdf | |
| 5SGXEABN3F45I4N | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXEABN3F45I4N.pdf | |
| PIC32MX230F128HT-V/PT | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX230F128HT-V/PT.pdf | |
| EP7312-IBZ | ARM7TDMI Microprocessor IC EP7 1 Core, 32-Bit 74MHz 256-PBGA (17x17) | EP7312-IBZ.pdf | |
| HIN202CPZ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-PDIP | HIN202CPZ.pdf | |
| AM26LV31EINSR | 4/0 Driver RS422, RS485 16-SO | AM26LV31EINSR.pdf | |
| MAX223EWI+ | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | MAX223EWI+.pdf | |
| OP484FPZ | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-PDIP | OP484FPZ.pdf | |
| BU7487FV-E2 | CMOS Amplifier 4 Circuit 14-SSOPB | BU7487FV-E2.pdf |