| Manufacturer Part Number: | V30100SG-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 30A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V30100SG-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V30100SG-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V30100SG-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V30100SG-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V30100SG-E3/4W is new and unused, you can buy V30100SG-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V30100SG-E3/4W.
| JANTX1N6761UR-1 | Diode Schottky 100V 1A Surface Mount | JANTX1N6761UR-1.pdf | |
| 1N5343/TR8 | Zener Diode 7.5V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5343/TR8.pdf | |
| XP0440100L | TRANS 2PNP 50V 0.1A SMINI6 | XP0440100L.pdf | |
| MMBT2222AT-7 | TRANS NPN 40V 0.6A SOT-523 | MMBT2222AT-7.pdf | |
| LC72151VS-MPB-E | IC PLL FREQ SYSTHESIZER | LC72151VS-MPB-E.pdf | |
| MX7837KR+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-SOIC W | MX7837KR+T.pdf | |
| EP3CLS150F484I7 | IC FPGA 210 I/O 484FBGA | EP3CLS150F484I7.pdf | |
| MB42A102PFV-GT-BNDE1 | IC MCU ASSP 48LQFP | MB42A102PFV-GT-BNDE1.pdf | |
| MB89635PF-GT-1072-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89635PF-GT-1072-BND.pdf | |
| ATF20V8B-7JC | 20V8 Programmable Logic Device (PLD) IC 8 Macrocells 7.5ns 28-PLCC (11.51x11.51) | ATF20V8B-7JC.pdf | |
| LE87251NQCT | Telecom IC Driver 16-QFN (4x4) | LE87251NQCT.pdf | |
| TSM921CUA+T | Comparator with Voltage Reference CMOS, Push-Pull, TTL 8-MSOP | TSM921CUA+T.pdf | |
| SN74LVCZ32244AGKER | Buffer, Non-Inverting 8 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 96-LFBGA (13.5x5.5) | SN74LVCZ32244AGKER.pdf | |
| CD4094BPWG4 | IC SHFT/STORE BUS REG 16-TSSOP | CD4094BPWG4.pdf | |
| 74HC238N,652 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-DIP | 74HC238N,652.pdf |