| Manufacturer Part Number: | V30100SG-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 30A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V30100SG-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V30100SG-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V30100SG-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V30100SG-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V30100SG-M3/4W is new and unused, you can buy V30100SG-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V30100SG-M3/4W.
| VS-MUR2020CTPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 10A Through Hole TO-220-3 | VS-MUR2020CTPBF.pdf | |
| BZB84-B22,215 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 22V 300mW ±2% SOT-23 (TO-236AB) | BZB84-B22,215.pdf | |
| SI52112-B3-GTR | IC OSC PCI EXPRESS 2OUT 8TSSOP | SI52112-B3-GTR.pdf | |
| 8N4DV85KC-0122CDI8 | VCXO IC 320MHz, 320MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0122CDI8.pdf | |
| AT90S1200-12PI | AVR AVR® 90S Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 1KB (512 x 16) FLASH 20-PDIP | AT90S1200-12PI.pdf | |
| ATMEGA169V-1MC | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 1MHz 16KB (8K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATMEGA169V-1MC.pdf | |
| MAX336CAI+T | 1 Circuit IC Switch 16:1 400 Ohm 28-SSOP | MAX336CAI+T.pdf | |
| MAX7301AAI+ | I/O Expander 20 SPI 26MHz 28-SSOP | MAX7301AAI+.pdf | |
| TW9912-NA3-CR | IC VIDEO DECODER 48QFN | TW9912-NA3-CR.pdf | |
| 74AHCT86D-Q100J | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SO | 74AHCT86D-Q100J.pdf | |
| MAX4210AETT+T | Current Monitor Regulator High-Side 6-TDFN-EP (3x3) | MAX4210AETT+T.pdf | |
| ADE7878AACPZ | IC ENERGY METERING 3PH 40LFCSP | ADE7878AACPZ.pdf | |
| LT6656BIDC-3.3#TRPBF | Series Voltage Reference IC ±0.2% 5mA 6-WFDFN Exposed Pad | LT6656BIDC-3.3#TRPBF.pdf | |
| S-8356Q53MC-OVMT2U | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8356Q53MC-OVMT2U.pdf | |
| FAN5902MPX | - Converter, 3G RF Power Amplifier Voltage Regulator IC 1 Output 12-MLP (3.5x3) | FAN5902MPX.pdf |