| Manufacturer Part Number: | V30120C-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V30120C-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V30120C-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 970mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 120V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V30120C-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V30120C-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V30120C-E3/4W is new and unused, you can buy V30120C-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V30120C-E3/4W.
| GDZ7V5B-HE3-18 | Zener Diode 7.5V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | GDZ7V5B-HE3-18.pdf | |
| BZX84B10-G3-18 | Zener Diode 10V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B10-G3-18.pdf | |
| SMAJ4471E3/TR13 | Zener Diode 18V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ4471E3/TR13.pdf | |
| NP60N04NUK-S18-AY | MOSFET N-CH 40V 60A TO-220 | NP60N04NUK-S18-AY.pdf | |
| IXTH5N100A | MOSFET N-CH 1000V 5A TO247AD | IXTH5N100A.pdf | |
| 5LP01SP | MOSFET P-CH 50V .07A | 5LP01SP.pdf | |
| DS1315S-5 | Real Time Clock (RTC) IC Phantom Time Chip Parallel 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1315S-5.pdf | |
| CS5364-DQZR | ADC, Audio 24 bit 216k I²C, SPI 48-LQFP (7x7) | CS5364-DQZR.pdf | |
| PIC24HJ128GP310T-I/PF | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC24HJ128GP310T-I/PF.pdf | |
| R5F2L368MDFP#30 | R8C R8C/Lx/36M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F2L368MDFP#30.pdf | |
| M37704M3B-353FP#U0 | - Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 24KB (24K x 8) Mask ROM 24-SSOP | M37704M3B-353FP#U0.pdf | |
| TLC2264CD | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLC2264CD.pdf | |
| SN74LVC1G125DBVT | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-23-5 | SN74LVC1G125DBVT.pdf | |
| SN74LS194ADG4 | IC RGSTR, BI-DIRECT SGL 16SOIC | SN74LS194ADG4.pdf | |
| CY74FCT162500ATPVC | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP | CY74FCT162500ATPVC.pdf |