| Manufacturer Part Number: | V30120C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V30120C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V30120C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 970mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 120V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V30120C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V30120C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V30120C-M3/4W is new and unused, you can buy V30120C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V30120C-M3/4W.
| BZX384B5V1-G3-18 | Zener Diode 5.1V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B5V1-G3-18.pdf | |
| JAN1N4104UR-1 | Zener Diode 10V ±5% Surface Mount DO-213AA | JAN1N4104UR-1.pdf | |
| PUMH9,135 | TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP | PUMH9,135.pdf | |
| NSBC114EDXV6T1G | TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 | NSBC114EDXV6T1G.pdf | |
| SI4913DY-T1-E3 | MOSFET 2P-CH 20V 7.1A 8-SOIC | SI4913DY-T1-E3.pdf | |
| 2N5547JTX01 | JFET Through Hole TO-71 | 2N5547JTX01.pdf | |
| 8N4S270KC-1111CDI8 | Clock Oscillator IC 500MHz 6-CLCC | 8N4S270KC-1111CDI8.pdf | |
| MX7628KCWP+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 20-SOIC W | MX7628KCWP+.pdf | |
| LC4064V-75TN100E | IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP | LC4064V-75TN100E.pdf | |
| 5SGXEA5K2F40I3N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXEA5K2F40I3N.pdf | |
| ATSAM4S4CA-CU | ARM® Cortex®-M4 SAM4S Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TFBGA (9x9) | ATSAM4S4CA-CU.pdf | |
| C8051F016 | 8051 C8051F01x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QFP (7x7) | C8051F016.pdf | |
| Z8F0223HJ005SC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F0223HJ005SC.pdf | |
| MCIMX27MJP4A | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX27 1 Core, 32-Bit 400MHz | MCIMX27MJP4A.pdf | |
| OPA4364AQDRQ1 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | OPA4364AQDRQ1.pdf |