| Manufacturer Part Number: | V30120S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 30A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V30120S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V30120S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V30120S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V30120S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V30120S-E3/4W is new and unused, you can buy V30120S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V30120S-E3/4W.
| DSEI30-12A | DIODE GEN PURP 1.2KV 26A TO247AD | DSEI30-12A.pdf | |
| VLZ8V2-GS18 | Zener Diode 8.2V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ8V2-GS18.pdf | |
| MMBTA70LT1 | TRANS PNP 40V 0.1A SOT-23 | MMBTA70LT1.pdf | |
| FDMS3606AS | MOSFET 2N-CH 30V 13A/27A PWR56 | FDMS3606AS.pdf | |
| CY37064P100-125AXIT | IC CPLD 64MC 10NS 100LQFP | CY37064P100-125AXIT.pdf | |
| PIC16F18325-E/ST | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-TSSOP | PIC16F18325-E/ST.pdf | |
| MAX9725DEBC+T | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 12-UCSP | MAX9725DEBC+T.pdf | |
| MAX44251AUA+T | Auto-Zero Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX44251AUA+T.pdf | |
| SN74ABT853DWR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN74ABT853DWR.pdf | |
| TWL6032A1B4YFFT | Handheld/Mobile Devices, OMAP™ PMIC 155-DSBGA (5.21x5.36) | TWL6032A1B4YFFT.pdf | |
| BU4225F-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-SOP | BU4225F-TR.pdf | |
| XC6121A620ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121A620ER-G.pdf | |
| S-8520F26MC-BNLT2U | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8520F26MC-BNLT2U.pdf |