| Manufacturer Part Number: | V30120SG-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 30A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V30120SG-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V30120SG-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.28V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V30120SG-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V30120SG-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V30120SG-M3/4W is new and unused, you can buy V30120SG-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V30120SG-M3/4W.
| ZM4748A-GS18 | Zener Diode 22V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | ZM4748A-GS18.pdf | |
| SMAZ5929B-M3/61 | Zener Diode 15V 500mW ±5% Surface Mount DO-214AC | SMAZ5929B-M3/61.pdf | |
| SBCP53-10T1G | TRANS PNP 80V 1.5A SOT-223 | SBCP53-10T1G.pdf | |
| 8N4SV76BC-0073CDI8 | VCXO IC 312.5MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0073CDI8.pdf | |
| 8N3QV01KG-0022CDI8 | VCXO IC 176.8382MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0022CDI8.pdf | |
| AD7946BRMZ | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-MSOP | AD7946BRMZ.pdf | |
| MAX1241CCSA | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | MAX1241CCSA.pdf | |
| CAT5138SDI-10GT3 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface SC-70-6 | CAT5138SDI-10GT3.pdf | |
| MAX521ACPP | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 20-PDIP | MAX521ACPP.pdf | |
| STPA001 | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB 25-Flexiwatt (Vertical) | STPA001.pdf | |
| SY100ELT23LZC-TR | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-SOIC | SY100ELT23LZC-TR.pdf | |
| MT29C4G48MAZBAAKS-5 E WT | IC FLASH/LPDRAM 6GBIT | MT29C4G48MAZBAAKS-5 E WT.pdf | |
| BQ24163RGER | IC BATT CHRG MGMT LI-ION 24VQFN | BQ24163RGER.pdf | |
| INA207AIDG4 | Current Monitor Regulator High-Side 1mA 14-SOIC | INA207AIDG4.pdf | |
| LM3424MHX/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 20-HTSSOP | LM3424MHX/NOPB.pdf |