| Manufacturer Part Number: | V30120SGHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 30A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V30120SGHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V30120SGHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.28V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V30120SGHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V30120SGHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V30120SGHM3/4W is new and unused, you can buy V30120SGHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V30120SGHM3/4W.
| DSP8-12A | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1200V (1.2kV) 11A Through Hole TO-220-3 | DSP8-12A.pdf | |
| T607041884BT | SCR 400V 275A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-93 | T607041884BT.pdf | |
| NTP27N06G | MOSFET N-CH 60V 27A TO220AB | NTP27N06G.pdf | |
| MAX5420AEUA+ | Digital Potentiometer 15k Ohm 1 Circuit 4 Taps Parallel Interface 8-uMAX | MAX5420AEUA+.pdf | |
| CS496102-CQZR | IC DSP 32BIT 2CH SER I/O 144LQFP | CS496102-CQZR.pdf | |
| A14100A-1PG257M | IC FPGA 228 I/O 257CPGA | A14100A-1PG257M.pdf | |
| 20-101-1138 | RabbitCore® Embedded Module Rabbit 4000 58.98MHz 1.5MB 2MB (Internal), microSD Slot (External) | 20-101-1138.pdf | |
| R5F64177PFB#UB | R32C/100 M16C/R32C/100/117 Microcontroller IC 16/32-Bit 50MHz 640KB (640K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | R5F64177PFB#UB.pdf | |
| ADG719BRM | 1 Circuit IC Switch 2:1 4 Ohm 8-MSOP | ADG719BRM.pdf | |
| LT1684CN#PBF | Telecom IC Tone Generator 14-PDIP | LT1684CN#PBF.pdf | |
| XRT75VL00DIVTR | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 52-TQFP (10x10) | XRT75VL00DIVTR.pdf | |
| AD713JNZ | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | AD713JNZ.pdf | |
| AD8222BCPZ-WP | Instrumentation Amplifier 2 Circuit 16-LFCSP-VQ (4x4) | AD8222BCPZ-WP.pdf | |
| PI74AVC+16268A | IC RGSTRD BUS EXCHANGER 56TSSOP | PI74AVC+16268A.pdf | |
| MT46V64M8CV-5B IT:J TR | IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 60FBGA | MT46V64M8CV-5B IT:J TR.pdf |