| Manufacturer Part Number: | V30120SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 30A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V30120SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V30120SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.28V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V30120SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V30120SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V30120SHM3/4W is new and unused, you can buy V30120SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V30120SHM3/4W.
| MMSZ5228B-G3-08 | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5228B-G3-08.pdf | |
| JAN1N4980CUS | Zener Diode 82V 5W ±2% Surface Mount D-5B | JAN1N4980CUS.pdf | |
| TP2424N8-G | MOSFET P-CH 240V 0.316A SOT89-3 | TP2424N8-G.pdf | |
| SGW15N120FKSA1 | IGBT NPT 1200V 30A 198W Through Hole PG-TO247-3 | SGW15N120FKSA1.pdf | |
| CY23FS04ZXI-3 | IC CLK ZDB 4OUT 170MHZ 16TSSOP | CY23FS04ZXI-3.pdf | |
| 8N4Q001FG-0103CDI | Clock Oscillator IC 240MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0103CDI.pdf | |
| 8N3QV01KG-0002CDI8 | VCXO IC 1228.8MHz, 983.04MHz, 614.14MHz, 491.52MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0002CDI8.pdf | |
| X1227V8Z-2.7 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | X1227V8Z-2.7.pdf | |
| ADC0838CIWMX | 8 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-SOIC | ADC0838CIWMX.pdf | |
| MAX4782ETE+T | 2 Circuit IC Switch 4:1 1 Ohm 16-TQFN (3x3) | MAX4782ETE+T.pdf | |
| ADM3311EARSZ-REEL7 | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | ADM3311EARSZ-REEL7.pdf | |
| 7142LA20JG8 | IC SRAM 16KBIT 20NS 52PLCC | 7142LA20JG8.pdf | |
| MIC2076-1YM | IC DISTRIBUTION SW DUAL 8-SOIC | MIC2076-1YM.pdf |