| Manufacturer Part Number: | V30M120C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V30M120C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V30M120C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 120V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V30M120C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V30M120C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V30M120C-M3/4W is new and unused, you can buy V30M120C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V30M120C-M3/4W.
| MA4E1338E1-1068T | RF Diode Schottky - 2 Independent 8V 30mA 250mW SOT-143 | MA4E1338E1-1068T.pdf | |
| 1SMA4746TR | Zener Diode 18V 1W ±5% Surface Mount SMA (DO-214AC) | 1SMA4746TR.pdf | |
| MJE15030 | TRANS NPN 150V 8A TO220AB | MJE15030.pdf | |
| TPCA8036-H(TE12L,Q | MOSFET N-CH 30V 38A 8SOIC ADV | TPCA8036-H(TE12L,Q.pdf | |
| IRF7468TR | MOSFET N-CH 40V 9.4A 8-SOIC | IRF7468TR.pdf | |
| 8N4SV76KC-0058CDI8 | VCXO IC 669.3266MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0058CDI8.pdf | |
| MAX4712EUE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 25 Ohm 16-TSSOP | MAX4712EUE+.pdf | |
| DG212BDY-T1 | 4 Circuit IC Switch 1:1 85 Ohm 16-SOIC | DG212BDY-T1.pdf | |
| TDA1516BQ/N2,112 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class B 13-PDBS | TDA1516BQ/N2,112.pdf | |
| LT6700HVHS6-1#TRPBF | Comparator General Purpose Open Collector TSOT-23-6 | LT6700HVHS6-1#TRPBF.pdf | |
| 74HC191D,653 | IC 4BIT BINAR UP/DN COUNT 16SOIC | 74HC191D,653.pdf | |
| MT29E256G08CMCABJ2-10Z:A | IC FLASH 256GBIT TBGA | MT29E256G08CMCABJ2-10Z:A.pdf | |
| MIC5365-2.8YD5-T5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA TSOT-23-5 | MIC5365-2.8YD5-T5.pdf |