| Manufacturer Part Number: | V30M120M-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V30M120M-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V30M120M-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.07V @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 120V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V30M120M-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V30M120M-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V30M120M-E3/4W is new and unused, you can buy V30M120M-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V30M120M-E3/4W.
| NSS20501UW3TBG | TRANS NPN 20V 5A 3WDFN | NSS20501UW3TBG.pdf | |
| 2N4126BU | TRANS PNP 25V 0.2A TO-92 | 2N4126BU.pdf | |
| SI4618DY-T1-GE3 | MOSFET 2N-CH 30V 8A 8SO | SI4618DY-T1-GE3.pdf | |
| AD5678BRUZ-1 | 16 Bit Digital to Analog Converter 8 14-TSSOP | AD5678BRUZ-1.pdf | |
| LC4064ZE-7TCN100C | IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP | LC4064ZE-7TCN100C.pdf | |
| PIC18F86J50-I/PT | PIC PIC® 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F86J50-I/PT.pdf | |
| XMC4104Q48K64BAXUMA1 | ARM® Cortex®-M4 XMC4000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH PG-VQFN-48-53 | XMC4104Q48K64BAXUMA1.pdf | |
| MAX4602CWE | 4 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 16-SO | MAX4602CWE.pdf | |
| TLV2460CDR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2460CDR.pdf | |
| OPA625IDBVR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | OPA625IDBVR.pdf | |
| CAT4201TD-GT3 | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) Analog Dimming 350mA TSOT-23-5 | CAT4201TD-GT3.pdf | |
| S-1323B45NB-N9ETFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.5V 150mA SC-82AB | S-1323B45NB-N9ETFG.pdf |