| Manufacturer Part Number: | V3P6-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 2.4A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V3P6-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V3P6-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Material Update 30/Jun/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 630mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 900µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 250pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V3P6-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V3P6-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V3P6-M3/84A is new and unused, you can buy V3P6-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V3P6-M3/84A.
| SS6P4CHM3_A/H | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 3A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN | SS6P4CHM3_A/H.pdf | |
| 1N5956BRL | Zener Diode 200V 3W ±5% Through Hole Axial | 1N5956BRL.pdf | |
| SMBG5951C/TR13 | Zener Diode 120V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5951C/TR13.pdf | |
| APTM50AM19FG | MOSFET 2N-CH 500V 163A SP6 | APTM50AM19FG.pdf | |
| TK15A50D(STA4,Q,M) | MOSFET N-CH 500V 15A TO-220SIS | TK15A50D(STA4,Q,M).pdf | |
| NTB65N02RT4G | MOSFET N-CH 25V 7.6A D2PAK | NTB65N02RT4G.pdf | |
| A54SX16P-VQG100I | IC FPGA 81 I/O 100VQFP | A54SX16P-VQG100I.pdf | |
| A54SX32-TQ144M | IC FPGA 113 I/O 144TQFP | A54SX32-TQ144M.pdf | |
| KMC755CVT400LE | PowerPC Microprocessor IC MPC7xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 360-FCPBGA (25x25) | KMC755CVT400LE.pdf | |
| MAX4616EUD | 4 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 14-TSSOP | MAX4616EUD.pdf | |
| DS10CP154TSQX/NOPB | Crosspoint Switch 1 x 4:4 40-WQFN (6x6) | DS10CP154TSQX/NOPB.pdf | |
| 71V3556SA133BQGI8 | IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 165CABGA | 71V3556SA133BQGI8.pdf | |
| LT3781IG#TRPBF | Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 20-SSOP | LT3781IG#TRPBF.pdf | |
| EL7571CM-T13 | - Controller, Intel Pentium® II, Pro Voltage Regulator IC 2 Output 20-SO | EL7571CM-T13.pdf |