| Manufacturer Part Number: | V40100C-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9722 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V40100C-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V40100C-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Online Catalog | Schottky Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 730mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V40100C-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V40100C-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V40100C-E3/4W is new and unused, you can buy V40100C-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V40100C-E3/4W.
| MMBZ5257BW-7 | Zener Diode 33V 200mW ±5% Surface Mount SOT-323 | MMBZ5257BW-7.pdf | |
| STW72N60DM2AG | MOSFET N-CH 600V 66A | STW72N60DM2AG.pdf | |
| FQP5N20 | MOSFET N-CH 200V 4.5A TO-220 | FQP5N20.pdf | |
| AD7982BCPZ-RL | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-LFCSP-WD (3x3) | AD7982BCPZ-RL.pdf | |
| LTC2668IUJ-16#PBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 16 40-QFN (6x6) | LTC2668IUJ-16#PBF.pdf | |
| MSP430F5503IRGZR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) | MSP430F5503IRGZR.pdf | |
| PIC16LF1705-I/SL | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16LF1705-I/SL.pdf | |
| TMS370C6C2AFNT | TMS370 TMS370 Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 8KB (8K x 8) OTP 28-PLCC (11.51x11.51) | TMS370C6C2AFNT.pdf | |
| DS232AR+ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | DS232AR+.pdf | |
| LT1674IS#TRPBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | LT1674IS#TRPBF.pdf | |
| NJU7008F2-TE1 | General Purpose Amplifier 1 Circuit SC-88A | NJU7008F2-TE1.pdf | |
| DM74ALS240AN | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | DM74ALS240AN.pdf | |
| QS3384PAG8 | Bus Switch 5 x 1:1 24-TSSOP | QS3384PAG8.pdf | |
| BQ24002PWP | IC LI-ION CHARGE MGMT 20HTSSOP | BQ24002PWP.pdf | |
| XC6121C336MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121C336MR-G.pdf |