| Manufacturer Part Number: | V40100C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V40100C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V40100C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 730mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V40100C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V40100C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V40100C-M3/4W is new and unused, you can buy V40100C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V40100C-M3/4W.
| MK3754DLF | IC VCXO/PLL CLK SYNTHESIZR 8SOIC | MK3754DLF.pdf | |
| ISPPAC-CLK5510V-01T48C | IC CLK GEN FANOUT BUFF 48TQFP | ISPPAC-CLK5510V-01T48C.pdf | |
| MAX1230ACEG+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 8, 16 Input 1 SAR 24-QSOP | MAX1230ACEG+T.pdf | |
| DAC7611U/2K5 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | DAC7611U/2K5.pdf | |
| ATSAM4S16CA-AU | ARM® Cortex®-M4 SAM4S Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAM4S16CA-AU.pdf | |
| PIC16C67-20E/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) OTP 40-PDIP | PIC16C67-20E/P.pdf | |
| DG467DV-T1-E3 | 1 Circuit IC Switch 1:1 9 Ohm 6-TSOP | DG467DV-T1-E3.pdf | |
| 89H16NT16G2ZBHLI8 | Switch Interfacing Interface 324-FCBGA (19x19) | 89H16NT16G2ZBHLI8.pdf | |
| 74HCT7541N,112 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-DIP | 74HCT7541N,112.pdf | |
| LTC4440AIMS8E-5#TRPBF | IC HIGH-SIDE DVR HS HV 8-MSOP | LTC4440AIMS8E-5#TRPBF.pdf | |
| EL7158ISZ-T7 | IC PIN DRIVER 40MHZ 3ST 8-SOIC | EL7158ISZ-T7.pdf | |
| MAX626MJA/883B | IC MOSFET DRVR COTS | MAX626MJA/883B.pdf | |
| XC6122A229ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122A229ER-G.pdf | |
| S-13R1E27-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 150mA SOT-23-5 | S-13R1E27-M5T1U3.pdf | |
| NCP662SQ27T1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 100mA SC-82AB | NCP662SQ27T1.pdf |