| Manufacturer Part Number: | V40100K-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V40100K-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V40100K-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 820mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V40100K-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V40100K-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V40100K-E3/4W is new and unused, you can buy V40100K-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V40100K-E3/4W.
| 1N916A_T50R | Diode Standard 100V 200mA Through Hole DO-35 | 1N916A_T50R.pdf | |
| MV2109RLRAG | DIODE TUNING 30V 33PF TO92-2 | MV2109RLRAG.pdf | |
| MMSZ5254C-G3-18 | Zener Diode 27V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5254C-G3-18.pdf | |
| S2008L | SCR 200V 8A Standard Recovery Through Hole TO-220 Isolated Tab | S2008L.pdf | |
| JAN2N6764T1 | MOSFET N-CH TO-254AA | JAN2N6764T1.pdf | |
| STGW20NC60VD | IGBT 600V 60A 200W Through Hole TO-247-3 | STGW20NC60VD.pdf | |
| IDT23S08E-1HDCG | IC CLK MULT ZD HIGH DRIVE 16SOIC | IDT23S08E-1HDCG.pdf | |
| 8N4SV76FC-0075CDI | VCXO IC 150MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0075CDI.pdf | |
| 8N3Q001EG-0049CDI8 | Clock Oscillator IC 150MHz, 75MHz, 300MHz, 150MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0049CDI8.pdf | |
| LTC2435-1CGN#PBF | 20 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 16-SSOP | LTC2435-1CGN#PBF.pdf | |
| ATTINY828R-AU | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-TQFP (7x7) | ATTINY828R-AU.pdf | |
| HD6417709F74BI | SH-3 SuperH® SH7700 Microcontroller IC 32-Bit 74MHz ROMless | HD6417709F74BI.pdf | |
| ST72F324K6B6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH | ST72F324K6B6.pdf | |
| SN65HVD3080EDGSR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-VSSOP | SN65HVD3080EDGSR.pdf | |
| MC3486DG4 | 0/4 Receiver RS422, RS423 16-SOIC | MC3486DG4.pdf |