| Manufacturer Part Number: | V40100PGW-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 20A Through Hole TO-3P-3 Full Pack |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V40100PGW-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V40100PGW-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-3P-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-3PW | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V40100PGW-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V40100PGW-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V40100PGW-M3/4W is new and unused, you can buy V40100PGW-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V40100PGW-M3/4W.
| MB1505 | RECTIFIER BRIDGE 50V 15A MB | MB1505.pdf | |
| 5082-3077#T25 | RF Diode PIN - Single 200V 100mA 250mW | 5082-3077#T25.pdf | |
| UDZVTE-1712B | Zener Diode 12V 200mW Surface Mount UMD2 | UDZVTE-1712B.pdf | |
| IKCM20L60HDXKMA1 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 20A 24-PowerDIP Module | IKCM20L60HDXKMA1.pdf | |
| BFR35APE6327HTSA1 | RF Transistor NPN 15V 45mA 5GHz 280mW Surface Mount PG-SOT23-3 | BFR35APE6327HTSA1.pdf | |
| IRF1405LPBF | MOSFET N-CH 55V 131A TO-262 | IRF1405LPBF.pdf | |
| 8N4SV75AC-0113CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0113CDI8.pdf | |
| 8N4QV01EG-1124CDI | VCXO IC 75MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-1124CDI.pdf | |
| AD5570BRSZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SSOP | AD5570BRSZ.pdf | |
| M1A3P1000-1FG144 | IC FPGA 97 I/O 144FBGA | M1A3P1000-1FG144.pdf | |
| 5SGXEA5K1F40C2N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXEA5K1F40C2N.pdf | |
| LFE2M50E-6F900C | IC FPGA 410 I/O 900FBGA | LFE2M50E-6F900C.pdf | |
| 20-101-1328 | RabbitCore® Embedded Module Rabbit 3000 22.1MHz 128KB 256KB (Internal), 1MB (External) | 20-101-1328.pdf | |
| EFM32LG895F256G-E-BGA120R | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 120-BGA (7x7) | EFM32LG895F256G-E-BGA120R.pdf | |
| MB90F352USPFM-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB90F352USPFM-GSE1.pdf |