| Manufacturer Part Number: | V40120C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V40120C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V40120C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V40120C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V40120C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V40120C-M3/4W is new and unused, you can buy V40120C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V40120C-M3/4W.
| BYV12-TR | DIODE AVALANCHE 100V 1.5A SOD57 | BYV12-TR.pdf | |
| 1N5230B_T50R | Zener Diode 4.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5230B_T50R.pdf | |
| SI8808DB-T2-E1 | MOSFET N-CH 30V MICROFOOT | SI8808DB-T2-E1.pdf | |
| TMS320C50PQ57 | IC DSP 132-BQFP | TMS320C50PQ57.pdf | |
| AGLN060V5-CSG81I | IC FPGA 60 I/O 81CSP | AGLN060V5-CSG81I.pdf | |
| XC2V2000-4BGG575C | IC FPGA 408 I/O 575MBGA | XC2V2000-4BGG575C.pdf | |
| PIC24F16KA102-I/SO | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24F16KA102-I/SO.pdf | |
| PIC24F08KM202-E/SP | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 28-SPDIP | PIC24F08KM202-E/SP.pdf | |
| INA101HP | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 14-PDIP | INA101HP.pdf | |
| 7006L35PF8 | IC SRAM 128KBIT 35NS 64TQFP | 7006L35PF8.pdf | |
| XC6121F521ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121F521ER-G.pdf | |
| MIC810LBC3-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MIC810LBC3-TR.pdf | |
| MC79M08CDT | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -8V 500mA DPAK-3 | MC79M08CDT.pdf |