| Manufacturer Part Number: | V40120CHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V40120CHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V40120CHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V40120CHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V40120CHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V40120CHM3/4W is new and unused, you can buy V40120CHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V40120CHM3/4W.
| FDA20N50_F109 | MOSFET N-CH 500V 22A TO-3P | FDA20N50_F109.pdf | |
| IRG5U100HH06E | IGBT Module Full Bridge Inverter 600V 130A 400W Chassis Mount POWIR ECO 2™ | IRG5U100HH06E.pdf | |
| SY58052UMI TR | IC SYNTHESIZER DATA/CLOCK 16-MLF | SY58052UMI TR.pdf | |
| DS12885N | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 114B Parallel 24-DIP (0.600", 15.24mm) | DS12885N.pdf | |
| ADS6142SKGD1 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 0-XCEPT | ADS6142SKGD1.pdf | |
| TLV5604CD | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SOIC | TLV5604CD.pdf | |
| M1A3P1000-FG256 | IC FPGA 177 I/O 256FBGA | M1A3P1000-FG256.pdf | |
| Z8F0213SJ005SC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F0213SJ005SC.pdf | |
| CY8C3865AXI-018 | 8051 PSOC® 3 CY8C38xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 32KB (32K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C3865AXI-018.pdf | |
| AT97SC3205T-X3A16-20 | IC CRYPTO TPM TSSOP | AT97SC3205T-X3A16-20.pdf | |
| ICL3221ECV | 1/1 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | ICL3221ECV.pdf | |
| LTC2052HVHGN#PBF | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-SSOP | LTC2052HVHGN#PBF.pdf | |
| THS3120CDRG4 | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS3120CDRG4.pdf | |
| 74LVC74APW-Q100J | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP | 74LVC74APW-Q100J.pdf | |
| 74ACT11374DWG4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC | 74ACT11374DWG4.pdf |