| Manufacturer Part Number: | V40150C-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V40150C-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V40150C-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.43V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 150V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V40150C-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V40150C-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V40150C-E3/4W is new and unused, you can buy V40150C-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V40150C-E3/4W.
| SDB154-TP | DIODE BRIDGE 1.5A 400V SDB-1 | SDB154-TP.pdf | |
| 1N4740PE3/TR12 | Zener Diode 10V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4740PE3/TR12.pdf | |
| JANTXV2N3420S | TRANS NPN 60V 3A | JANTXV2N3420S.pdf | |
| JANTXV2N5038 | TRANS NPN 90V 20A TO-39 | JANTXV2N5038.pdf | |
| QSX3TR | TRANS NPN 30V 5A TSMT6 | QSX3TR.pdf | |
| 8N4QV01LG-0140CDI | VCXO IC 133.333333MHz, 140MHz, 146.666666MHz, 153.333333MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0140CDI.pdf | |
| ISL23345WFRZ | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 20-QFN (3x4) | ISL23345WFRZ.pdf | |
| MAX515CSA | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | MAX515CSA.pdf | |
| EPM7064AELC44-4 | IC CPLD 64MC 4.5NS 44PLCC | EPM7064AELC44-4.pdf | |
| LC4032B-75T44C | IC CPLD 32MC 7.5NS 44TQFP | LC4032B-75T44C.pdf | |
| SP3222EUEA-L | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | SP3222EUEA-L.pdf | |
| LT1990CS8#TRPBF | Differential Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT1990CS8#TRPBF.pdf | |
| ADV7180WBCPZ-REEL | IC VIDEO DECODER SDTV 40LFCSP | ADV7180WBCPZ-REEL.pdf | |
| 74LVC2G74DC,125 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8VSSOP | 74LVC2G74DC,125.pdf | |
| SY58051AUMG | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 2 Input 16-QFN (3x3) | SY58051AUMG.pdf |