| Manufacturer Part Number: | V40150C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V40150C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V40150C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.43V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 150V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V40150C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V40150C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V40150C-M3/4W is new and unused, you can buy V40150C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V40150C-M3/4W.
| UG4A-E3/73 | DIODE GEN PURP 50V 4A DO201AD | UG4A-E3/73.pdf | |
| DTD113EKT146 | TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 | DTD113EKT146.pdf | |
| 8N4Q001EG-0173CDI8 | Clock Oscillator IC 156.2523MHz, 156.25MHz, 156.2328MHz, 156.2281MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0173CDI8.pdf | |
| LTC1750IFW#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-TSSOP | LTC1750IFW#TRPBF.pdf | |
| ATSAMD20J14A-CUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D20J Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-UFBGA (5x5) | ATSAMD20J14A-CUT.pdf | |
| MSP430F5504IRGZT | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) | MSP430F5504IRGZT.pdf | |
| TLE2061ACDRG4 | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TLE2061ACDRG4.pdf | |
| 74FCT16245ETPAG | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74FCT16245ETPAG.pdf | |
| 74ABT2244CMTCX | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74ABT2244CMTCX.pdf | |
| SN74HC4040D | IC ASYNC BINARY COUNTER 16-SOIC | SN74HC4040D.pdf | |
| MAX8845YETC+ | IC BATT CHRGR LI+ 28V 12TQFN | MAX8845YETC+.pdf | |
| LM4041BILT-1.2 | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 12mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4041BILT-1.2.pdf | |
| S-13R1E25-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA SC-82AB | S-13R1E25-N4T1U3.pdf | |
| FAN48632BUC33X | TinyBoost® Converter, GSM PA Voltage Regulator IC 1 Output 16-WLCSP (1.78x1.78) | FAN48632BUC33X.pdf |