| Manufacturer Part Number: | V40170C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9070 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 170V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V40170C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V40170C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Online Catalog | Schottky Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 170V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 170V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V40170C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V40170C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V40170C-M3/4W is new and unused, you can buy V40170C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V40170C-M3/4W.
| MMBZ5256C-G3-08 | Zener Diode 30V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5256C-G3-08.pdf | |
| PTFB211803ELV1R250XTMA1 | RF Mosfet LDMOS 30V 1.3A 2.17GHz 17.5dB 40W | PTFB211803ELV1R250XTMA1.pdf | |
| ZVN3320ASTZ | MOSFET N-CH 200V 0.1A TO92-3 | ZVN3320ASTZ.pdf | |
| 8N3DV85BC-0121CDI8 | VCXO IC 180MHz, 180MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0121CDI8.pdf | |
| R5F10367ASP#V0 | RL78 RL78/G12 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F10367ASP#V0.pdf | |
| AD820BRZ | J-FET Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD820BRZ.pdf | |
| MAX3945ETE+T | Limiting Amplifier IC Optical Networks 16-TQFN (3x3) | MAX3945ETE+T.pdf | |
| 72V2113L10PFI8 | IC FIFO SUPERSYNCII 10NS 80-TQFP | 72V2113L10PFI8.pdf | |
| 24FC256T-I/SM | IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SOIJ | 24FC256T-I/SM.pdf | |
| IS43TR16640AL-125JBL-TR | IC DDR3L 1GB 96BGA | IS43TR16640AL-125JBL-TR.pdf | |
| MAX14676BEWO+T | IC BATT CHG LI-ION 42WLP | MAX14676BEWO+T.pdf | |
| MAX6427MRUR+T | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry SOT-23-3 | MAX6427MRUR+T.pdf | |
| TPS2080D | IC DUAL POWER DIST SW 8-SOIC | TPS2080D.pdf | |
| TPS23841PAPG4 | Power Over Ethernet Controller 4 Channel 802.3af (PoE) 64-HTQFP (10x10) | TPS23841PAPG4.pdf | |
| MAX6337US16D2-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-143-4 | MAX6337US16D2-T.pdf |