| Manufacturer Part Number: | V40M120C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V40M120C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V40M120C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 890mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V40M120C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V40M120C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V40M120C-M3/4W is new and unused, you can buy V40M120C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V40M120C-M3/4W.
| VLZ11C-GS08 | Zener Diode 11.1V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ11C-GS08.pdf | |
| BZT52B15-HE3-18 | Zener Diode 15V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B15-HE3-18.pdf | |
| IPB80N06S205ATMA1 | MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3 | IPB80N06S205ATMA1.pdf | |
| MK3720DLFTR | IC VCXO DTV/SET-TOP 8-SOIC | MK3720DLFTR.pdf | |
| 8N3SV76KC-0142CDI8 | VCXO IC 120MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0142CDI8.pdf | |
| 8N4Q001LG-0041CDI | Clock Oscillator IC 693.483MHz, 707.3527MHz, 693.483MHz, 707.3527MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0041CDI.pdf | |
| XC6VLX240T-L1FFG1759C | IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA | XC6VLX240T-L1FFG1759C.pdf | |
| ATSAML22J16A-AUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM L22J Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP | ATSAML22J16A-AUT.pdf | |
| MCHC908QY2CDWER | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1.5K x 8) FLASH 16-SOIC | MCHC908QY2CDWER.pdf | |
| PIC24FV08KM202-E/SO | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24FV08KM202-E/SO.pdf | |
| PIC16C62BT-04I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SSOP | PIC16C62BT-04I/SS.pdf | |
| PIC18F8410T-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F8410T-I/PT.pdf | |
| MPC8544ECVJALFA | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 667MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8544ECVJALFA.pdf | |
| MAX314LEUE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 16-TSSOP | MAX314LEUE+.pdf | |
| MT46V32M16P-6T L IT:F | IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP | MT46V32M16P-6T L IT:F.pdf |