| Manufacturer Part Number: | V40M150C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 11040 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V40M150C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V40M150C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Online Catalog | Schottky Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.43V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 150V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V40M150C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V40M150C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V40M150C-M3/4W is new and unused, you can buy V40M150C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V40M150C-M3/4W.
| TVR10G-M3/54 | DIODE 1A 400V DO-204 | TVR10G-M3/54.pdf | |
| STL6P3LLH6 | MOSFET P-CH 30V 6A POWERFLAT | STL6P3LLH6.pdf | |
| 8N3SV76KC-0126CDI | VCXO IC 19.2MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0126CDI.pdf | |
| 8N4SV76LC-0083CDI | VCXO IC 160MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0083CDI.pdf | |
| TMS320C6201GJL200 | IC FIXED-POINT DSP 352-FC/CSP | TMS320C6201GJL200.pdf | |
| LCMXO2-4000ZE-3BG332C | IC FPGA 274 I/O 332CABGA | LCMXO2-4000ZE-3BG332C.pdf | |
| EPF10K130EQC240-2X | IC FPGA 186 I/O 240QFP | EPF10K130EQC240-2X.pdf | |
| MK20DN512VMD10 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-MAPBGA (13x13) | MK20DN512VMD10.pdf | |
| SN75107BD | 0/2 Receiver 14-SOIC | SN75107BD.pdf | |
| OP462GS | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | OP462GS.pdf | |
| MC100EP142FAR2G | IC REGISTER SHFT 9BIT ECL 32LQFP | MC100EP142FAR2G.pdf | |
| AN77L10M | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10V 100mA 3-HSIP | AN77L10M.pdf |