| Manufacturer Part Number: | V60170PW-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 170V 30A Through Hole TO-3P-3 Full Pack |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V60170PW-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V60170PW-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 170V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 930mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 170V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-3P-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-3PW | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V60170PW-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V60170PW-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V60170PW-M3/4W is new and unused, you can buy V60170PW-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V60170PW-M3/4W.
| A180RD | Diode Standard 400V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) | A180RD.pdf | |
| MRF5S19130HSR3 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.2A 1.99GHz 13dB 26W NI-880S | MRF5S19130HSR3.pdf | |
| STP6NB90 | MOSFET N-CH 900V 5.8A TO-220 | STP6NB90.pdf | |
| STGW60H65DF | IGBT Trench Field Stop 650V 120A 360W Through Hole TO-247 | STGW60H65DF.pdf | |
| SI53115-A01AGM | IC BUFFER ZDB PCIE 1:15 64-QFN | SI53115-A01AGM.pdf | |
| R5F213G1CNSP#U0 | R8C R8C/3x/3GC Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 24-LSSOP | R5F213G1CNSP#U0.pdf | |
| PAM8404KGR | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 20-QFN (4x4) | PAM8404KGR.pdf | |
| SN74HC541PWR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74HC541PWR.pdf | |
| SN74ACT7807-25PAG | IC SYNC FIFO MEM 2048X9 64-TQFP | SN74ACT7807-25PAG.pdf | |
| MC74LVX139MELG | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-SOEIAJ | MC74LVX139MELG.pdf | |
| IRS21844MPBF | IC DRIVER HALF-BRIDGE 16MLPQ | IRS21844MPBF.pdf | |
| XC6122D750MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122D750MR-G.pdf | |
| UCC2585M | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-SSOP | UCC2585M.pdf |