| Manufacturer Part Number: | V8P10-E3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 8A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V8P10-E3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V8P10-E3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 680mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 70µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V8P10-E3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V8P10-E3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V8P10-E3/86A is new and unused, you can buy V8P10-E3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V8P10-E3/86A.
| LS103C-GS18 | DIODE SCHOTTKY 20V 15A SOD80 | LS103C-GS18.pdf | |
| 40EPS12 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 40A Through Hole TO-247AC Modified | 40EPS12.pdf | |
| RN1105ACT(TPL3) | TRANS PREBIAS NPN 0.1W CST3 | RN1105ACT(TPL3).pdf | |
| BCR133E6433HTMA1 | TRANS PREBIAS NPN 0.2W SOT23-3 | BCR133E6433HTMA1.pdf | |
| IRFZ34PBF | MOSFET N-CH 60V 30A TO-220AB | IRFZ34PBF.pdf | |
| MB88152APNF-G-112-JNEFE1 | IC CLOCK GENERATOR EMI 8SOIC | MB88152APNF-G-112-JNEFE1.pdf | |
| ADS7952SRHBT | 12 Bit Analog to Digital Converter 12 Input 1 SAR 32-VQFN (5x5) | ADS7952SRHBT.pdf | |
| R5F2L35CMNFP#V0 | R8C R8C/Lx/35M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F2L35CMNFP#V0.pdf | |
| TDA8566Q/N2C,112 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class B 17-PDBS | TDA8566Q/N2C,112.pdf | |
| AS4C32M16MD1-6BCNTR | IC SDRAM 512MBIT 166MHZ 60FBGA | AS4C32M16MD1-6BCNTR.pdf | |
| DS1233Z-5+T&R | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-223-3 | DS1233Z-5+T&R.pdf | |
| BA7808FP-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8V 1A TO-252-3 | BA7808FP-E2.pdf | |
| TPS7B6933DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SOT-23-5 | TPS7B6933DBVR.pdf | |
| TC1305R-DVUNTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.5V, 2.8V, 3V 150mA 10-MSOP | TC1305R-DVUNTR.pdf |