| Manufacturer Part Number: | V8P10HE3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 8A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V8P10HE3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V8P10HE3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 680mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 70µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V8P10HE3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V8P10HE3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V8P10HE3/87A is new and unused, you can buy V8P10HE3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V8P10HE3/87A.
| STPS1H100U | DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB | STPS1H100U.pdf | |
| JAN1N3044B-1 | Zener Diode 100V 1W ±5% Through Hole DO-41 | JAN1N3044B-1.pdf | |
| TDA7440D013TR | IC PROCESSOR AUDIO DGTL 28-SOIC | TDA7440D013TR.pdf | |
| IDT5V991A-5JGI8 | IC CLK DVR PLL 3.3V PROGR 32PLCC | IDT5V991A-5JGI8.pdf | |
| 8N3DV85BC-0084CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 669.3266MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0084CDI8.pdf | |
| 8N4DV85AC-0076CDI8 | VCXO IC 200MHz, 200MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0076CDI8.pdf | |
| 8N4SV76AC-0154CDI | VCXO IC 50MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0154CDI.pdf | |
| MAX1189ACUI+ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-TSSOP | MAX1189ACUI+.pdf | |
| XC7VX690T-3FFG1761E | IC FPGA 850 I/O 1761FCBGA | XC7VX690T-3FFG1761E.pdf | |
| MSP430F5517IPNR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MSP430F5517IPNR.pdf | |
| MCP6022-E/SN | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MCP6022-E/SN.pdf | |
| AD8643ARZ-REEL7 | J-FET Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | AD8643ARZ-REEL7.pdf | |
| 74HCT373PW,112 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | 74HCT373PW,112.pdf | |
| SN74HC138DT | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SOIC | SN74HC138DT.pdf | |
| 24LC02BHT-E/OT | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SOT23-5 | 24LC02BHT-E/OT.pdf |