| Manufacturer Part Number: | V8P20-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 200V 2.2A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | V8P20-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-V8P20-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-009-2015-Rev-0 09/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | V8P20-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
V8P20-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of V8P20-M3/86A is new and unused, you can buy V8P20-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for V8P20-M3/86A.
| VS-16RIA40 | SCR 400V 35A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-208AA (TO-48) | VS-16RIA40.pdf | |
| MC100ES6210KLF | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 3GHz 32-VFQFN Exposed Pad | MC100ES6210KLF.pdf | |
| 8N4DV85LC-0181CDI | VCXO IC 66MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0181CDI.pdf | |
| 8N4QV01KG-0086CDI | VCXO IC 350MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0086CDI.pdf | |
| TLC2543CDWRG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-SOIC | TLC2543CDWRG4.pdf | |
| MAX1253BEUE+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 Pipelined 16-TSSOP | MAX1253BEUE+T.pdf | |
| MC9S08AW32CFGER | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | MC9S08AW32CFGER.pdf | |
| MC8640VU1067NE | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 1 Core, 32-Bit 1.067GHz 994-FCCBGA (33x33) | MC8640VU1067NE.pdf | |
| MT8816AE1 | IC ANLG SWITCH ARRAY 8X16 40DIP | MT8816AE1.pdf | |
| MAX4535CPD+ | 2 Circuit IC Switch 2:1 400 Ohm 14-PDIP | MAX4535CPD+.pdf | |
| M74HCT4051ADTR2G | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-TSSOP | M74HCT4051ADTR2G.pdf | |
| SN74ACT533DWRG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | SN74ACT533DWRG4.pdf | |
| SSTUAF32865AHLF | IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 160BGA | SSTUAF32865AHLF.pdf | |
| CY7C1313SV18-250BZC | IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1313SV18-250BZC.pdf |